https://mabellebudapest.hu Skip to main content
napallergia

A napallergia kifejezést leggyakrabban a közvetlenül fénynek kitett helyeken megjelenő kiütésekre használja a köznyelv, viszont csak kevesebb esetben van szó a teljes testet érintő formáról.

Napallergiáról (urticaria solaris) akkor beszélünk, ha a megjelenő kiütéses tünetek nem csak a napfény által érintett területeken, hanem akár az egész testen is jelentkeznek. Tünetei sokszor összekeverhetőek a leégés tüneteivel, amitől abban különbözik, hogy a napallegiát nem követi hámlás, illetve többször kiújulhat és éveken át visszatérhet. A napallergia kialakulásának hátterében örökletes tényezők játszanak szerepet, mint a bőr pigmentációja, a bőrszín továbbá az anyajegyek száma. Számos parfüm, dezodor és kozmetikum tartalmaz olyan fényérzékenyítő anyagot, ami foltos pigmentképződést idézhet elő. Egyes gyógyszerek, mint például a fogamzásgátlók, hormonok, antibiotikumok és a napsugarak együtt fokozhatják a bőr fényérzékenységét. A napallergia pontos kiváltó okát még nem ismerjük, de az UV-B sugárzás és az UV-A sugárzás is nagy szerepet játszik a kialakulásában.

A napallergia tünetei

Napallergia esetén a tünetek igen változatosak lehetnek:

  • vörös foltok
  • csalánkiütések
  • pattanásos elváltozások

Tűszúrásnyi kiütések órák alatt vagy pár napon belül megjelenhetnek. Altalában a fény által érintett területeken, ám valódi allergia esetén, az egész testen jelentkezhetnek. A bőr gyakran viszket, felhólyagosodik és emellett jellemző az égő fájdalomérzés is. Később bizonyos fokú foltos bőrelváltozás maradhat vissza.

A napallergia kimutatása

A diagnózis elsősorban a klinikai tünetekből és a páciens által tapasztalt panaszokból állapítható meg. A vizsgálat során nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy kizárjuk annak esélyét, hogy valamilyen, a páciens által szedett gyógyszer által kiváltott interakció okozza a tüneteket.

A napallergia kezelése

A napallergia kifejezést leggyakrabban a közvetlenül fénynek kitett helyeken megjelenő kiütésekre használja a köznyelv, viszont csak kevesebb esetben van szó a teljes testet érintő formáról.

Ha gyulladáscsökkentő és hűsítő készítmények hatására nem enyhülnek a tünetek, akkor forduljon orvosainkhoz, akik az allergia szintjétől függően ajánlanak megfelelően hatékony kezelési terápiát. A problémát nem szabad hanyagolni, mert egyes esetekben nagyon súlyos tünetekkel is járhat. Alapvetően antihisztamin tartalmú gyógyszer rendszeres szedése javasolt.

BEJELENTKEZÉS KLINIKÁNKRA

Jelentkezzen be hozzánk most!