https://mabellebudapest.hu Skip to main content
EgészségEndokrinológiaTáplálkozástudomány

MCT olaj és a ketogén diéta kapcsolata

By 2021.06.16.július 6th, 2021No Comments
MCT olaj, mct, ketogán, ketogén diéta, diéta,

Az MCT rövidítés feloldása: medium-chain triglycerides azaz közepes lánchosszúságú trigliceridek. Elsősorban a ketogén diétát követő páciensek körében jelentős az MCT olaj ismerete. De vajon miért is? Mi is az a ketogén diéta? És miért jó? Ezekre a kérdésekre igyekszik választ adni a cikkem és a ketogén diéta bemutatásával értelmet adni az MCT olaj jelentőségének.

 

 A ketogén diéta egy magas zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú diéta.

Ezzel a diétával szervezetünk egyetlen lehetősége az energiafedezésére a zsírfelhasználás. Alap esetben a glükóz, ám a diétát követők esetében a zsír zsírsavakká majd ketontestekké alakulása biztosítja az energiahordozást a szervezetben. A ketontestek olyan, glükózhiányos állapotban képződő egységek, melyek a keringésbe jutva képesek energiaigényünket fedezni. A keringés révén eljut az agyba, is, ahol halmozódása, amit ketózisnak nevezünk segít csökkenteni az epilepsziás rohamok számát. Ezért elsősorban epilepsziás gyerekek étkeztetéséhez használják az MCT olajat. Az MCT olaj ismerete azért lényeges körükben, mert azok a gyerekek, akik ketogén diétát követnek, mindössze annyi fehérjét vihetnek be a szervezetükbe, amennyi a fejlődésükhöz feltétlenül elengedhetetlen. A klasszikus diéta szerint a zsírok : fehérje+szénhidrát, 4:1 arányban fogyaszthatók, ez az összes magas szénhidráttartalmú élelmiszer kizárásával érhető el. Míg a megfelelő zsírbevitelt a vaj, tej, tejszín fogyasztásával érik el.

Az MCT-k jelentősége azért kiemelten fontos, mert egy energiaegységük nagyobb ketontest koncentrációt eredményez a vérben, mint a hosszú szénláncú zsírsavak, ugyanis étkezésünk során többnyire hosszú szénláncú triglicerideket fogyasztunk. Ezzel szemben a közepes lánchosszúságú trigliceridek előnyösebbek ketogén diéta szempontjából. Gyors felszívódásuk magyarázata az, hogy míg normál esetben a nyirokkeringésen keresztül történik a zsírok felszívása, addig az MCT a májon át sokkal gyorsabban kerül felhasználásra a szervezeteben. A diéta egy másféle lehetősége kókuszpálmaolajat alkalmaz, az energiaigény hozzávetőlegesen felének fedezésére. Az MCT-t nagy mértékben közkedveltté tette, hogy fogyasztása mellett több fehérje és cukor fogyasztható, ami a gyerekek változatosabb táplálását eredményezi.

 

MCT kivonatot tartalmaz: pálmamag-olaj és a kókuszolaj   

A ketogén diéta nem elsőként választandó kezelés, elsősorban a gyógyszeres kezelésre nem reagáló betegek esetében érhető el vele jelentős javulás. A gyógyszeres kezelésre nem reagáló epilepsziás gyerekek 50%-ánál javulást, 33%-uknál jelentős javulást eredményezett a diéta. A fél évtől egy éven át diétát követő gyerekek közel mindegyikénél csökkentek a rohamok előfordulási gyakorisága. Pozitív hatásainak számát tovább növeli a figyelem és az alvás javulása. Mellékhatásként jelentkezhet a székrekedés, a folyadékigény növekedése és a vércukorszint átmeneti csökkenése a diéta bevezetésekor. Kísérleti eredmények tanúsítják, hogy a ketogén diéta különböző neorodegeneratív, azaz idegrendszert érintő betegségekben enyhíti a kórképet. A Parkonson kór, illetve a Huntington kór kapcsán ilyen javulás nem volt kimutatható.

A diétát rendkívül szigorúan be kell tartani, ugyanis a megadottól eltérő tápanyag bevitel esetén a ketózis szint nem tartható fenn, ez pedig állapotromlással járhat együtt. A ketózis fenntartása érdekében folyamatos dietetikai illetve neurológiai konzultáció szükséges. A diéta eredményessé tételét számos esetben fokozza az MCT olaj, illetve a kókuszzsír bevonása. A ketózis fennállását folyamatos vizeletvétellel ellenőrzik, bár a ketontestek mennyisége nem hozható összefüggésbe a rohamok számának csökkenésével. A nitroprusszid teszt az acetoacetát kimutatását végzi, ami egy ketontest. Ketontest jelenlétében a rózsaszín csík barnára változik.

 

A ketonszint ingadozás következtében a rohamok gyakoribbak lesznek.

Abban az esetben, ha a páciens súlycsökkenést tapasztal vagy ha a rohamok száma nem csökken, akkor meg kell változtatni a diétát. A kontroll elvesztését számos tényezők befolyásolhatják úgy, mint a dextróz, szorbit, keményítő, fruktóz, de még a naptej szorbittartalmának felszívódása is elég lehet a ketózis fenntartásának megszakításához.

A ketogén diéta eredményessége érdekében egyénre szabott előírást szükséges követni, ami felméri az egyén testsúlyát, mozgásmennyiségét, illetve sajátos igényeit. Ahogy azt már fent említettem a zsírok : fehérje+szénhidrát aránynak 4:1-nek kell lennie az optimális eredmény érdekében, de bizonyos életkorokban, 18 hónapos kor alatt és 12 éves kor felett valamint túlsúly esetén ez az arány 3:1-re is eltolódhat. A szénhidrát komponens egészíti ki a maradék táplálékigényt, ebbe beletartoznak a különböző gyógyszerek és táplálékkiegészítők is.

A KetoCalculator nagy segítséget jelent az étkezések megtervezésében. A ketogén diéta során fogyasztható alacsony szénhidráttartalmú termékek: hús, növényi olaj, vaj, zsír, majonéz, zöldség vagy gyümölcs. A konzerv, a fagyasztott és a friss összetevők ekvivalensek, de a nyers és hőkezelt ételek esetben ez már nem érvényes. A diéta során grammra pontosan kell elfogyasztani az előírt ételeket, ebbe a desszertet is bele kell számolni, valamint az egész adagot el kell fogyasztani az optimális eredmény érdekében. Az MTC olaj a diéta során esetlegesen fellépő mellékhatások enyhítésére is használható, mivel lehetővé teszi a több fehérje és szénhidrát fogyasztást.

A ketogén diéta költséghatékonyság szempontjából sem utolsó, ugyanis a diéta megvalósítása olcsóbb lehet, mint a gyógyszeres kezelés például az epilepszia kapcsán.

A diéta betartása olykor-olykor nehézségekbe ütközhet ugyanis néhány kultúra, illetve szokás mellett a kivitelezés nehézkes. Illetőleg a gyógyszerek és táplálékkiegészítők szénhidrátmentes változata számos helyen nem érhető el különböző okok miatt.

BEJELENTKEZÉS KLINIKÁNKRA

Jelentkezzen be hozzánk most!